מוזמנים ליעוץ, ונצא לדרך חדשה  הים ככלי לטיפול בהתמכרויות

  הים הוא אחד המשאבים הכוחניים, המרגיעים ובעלי העוצמה שנתן לנו הטבע במתנה. מהרגע הראשון שבו האדם נפגש עם הים, עולים בו הרגשות העמוקים והמשמעותיים שבנפשו. רגשות אלה מתמזגים בהרמוניה מלאה עם הטבע, על חוקיו ותנאיו השונים. אנו במכון הגמילה והשיקום "מרכז אמיל" בחרנו להשתמש בים ככלי ייחודי לטיפול בהתמכרויות; בסביבת הים, זוכים המטופלים להתנסות בחוויית טיפול ייחודית שרק הטבע יכול להעניק. באמצעות המרחבים הפתוחים והכוחות הייחודיים אשר טמונים בים, ניתנת למטופלים הזדמנות אחרת להתמודד עם חרדותיהם, עם פחדיהם ועם הקשיים שהחיים זימנו להם.

  במכון הגמילה והשיקום "מרכז אמיל", אנו מתאימים למטופלים שלנו אחד או יותר מסוגי הטיפול הבאים שמתבצעים בים:

  • טיפול פרטני בים – השיחות הטיפוליות הפרטניות שנערכות בים מאפשרות למטופל לחוות את עצמו במרחב הפתוח, עם פחות מחסומים ומעצורים. בשלב זה, שבו המטופל נמצא במסגרת טיפולית, הוא חווה את חייו כמלאים בגבולות ובמגבלות. מנגד – העוצמה של הטבע, תחושת השחרור וחוסר הגבולות שהים משרה מסייעים למטופל להביא את עצמו לטיפול באותנטיות ובכנות. בטיפול זה מתמקדים בהעלאת הפחדים והחרדות של המטופל. בתום הטיפול, המטופל חווה תחושת העצמה שמסייעת להחלמתו בטווח המיידי ובטווח הארוך.
  • טיפול קבוצתי בים – בקבוצה הטיפולית, משתתפים כמה מטופלים יחד, בדרך-כלל מטופלים אשר החיבור ביניהם עשוי להיות מעניין, פורה ומקדם. הכוחות הייחודיים של הים מסייעים לחבר בין המטופלים ולהעצים אותם. כך, הטיפול הקבוצתי שנערך בים מאפשר למטופלים להתחבר לחוויית ההתמכרות מזווית שונה; מזווית של כוח ועוצמה ולא מזווית של הרס וחולשה. הים מצייר תפאורה שונה להתמודדויות של המטופלים ולהתפתחויות שהם עוברים בתהליך הטיפולי. תפאורה זו מאפשרת לכל אחד מחברי הקבוצה להיפתח ולהיות ישר יותר עם עצמו ועם שאר חברי הקבוצה. בטיפול הקבוצתי באות לידי ביטוי יכולות ומיומנויות אישיות וקבוצתית כאחד. לפיכך, דווקא הטיפול הקבוצתי בים מאפשר למטופלים לעבוד על סוגיות של אינטימיות, בדידות ונפרדות.
  • טיפול קבוצתי ODT (בהרחבה Outdoor training) בים – היערכותה של הקבוצה בים מעמידה את המטופל באור קצת שונה; כעת הוא מתפקד כפרט לכל דבר, והוא גם חלק מקבוצה. במקום הזה, המטופל נדרש לעמוד במשימות ובאתגרים רבים, זאת במטרה לקדם את עצמו ואת הקבוצה כולה. התמודדותו של הפרט בקבוצה מעודדת אותו להפגין יכולות כגון: דרכי התבטאות ותקשורת בין-אישית, יכולת עבודה בצוות, התמודדות עם מצבי עמימות וחוסר ודאות, התמודדות עם קבלת סמכות, לקיחת אחריות וכושר מנהיגות. השתתפותו של הפרט בקבוצת ODT מביאה לידי ביטוי את יכולותיו השונות בשני מישורים;
   • במישור האישי הפרט מביא לידי ביטוי מיומנויות כגון: ביטחון עצמי, נכונות לקחת סיכונים מקדמים, מודעות עצמית, דימוי עצמי, מיומנויות בתחום המנהיגות ומיומנויות חשיבה רפלקטיבית.
   • במישור הקבוצתי, הפרט מביא לידי ביטוי יכולות כגון: קבלת החלטות בצוות, ניהול משימות וסיכונים, יכולות תקשורת ושיתוף במידע, יכולות הנעת תהליכים והתמודדות עם מצבי קצה של תלות הדדית. לאור האמור לעיל, מטרותיהן העיקריות של קבוצות ODT טיפוליות הן פיתוח כישורים חברתיים בקרב המטופלים והקניית מיומנויות ניהול ומנהיגות באמצעות פעילות אתגרית בתנאי השטח הייחודיים והעוצמתיים של הים.
  • טיפול קבוצתי בים לשחרור כעסים – הכעס הוא אנרגיה שפוגעת בכל מערכות הגוף – הפיזיות והנפשיות. כאשר אנו חשים כעס ולא בהכרח מבטאים אותו, כל ערוצי התקשורת שלנו נפגעים. חוסר האונים, הטינה וההשפלה שאנחנו חווים מעצם החשיפה לכעס מרעילים את נפשנו ומחלישים אותה. הטינה מחזירה אותנו לאירועים טראומתיים מן העבר שכבר הסתיימו, אך ממשיכים לחיות בהכרה שלנו ואף גדלים והופכים להיות מאיימים עוד יותר. לא אחת אנו חשים שאנו קורבנות, ומתקשים למצוא שקט נפשי. תחושת "הקורבן הנצחי" גורמת לנו להתרכז בחולשות שלנו ובפגיעות שלנו. תחושת הכעס היא הרסנית; היא זו שפותחת פתח להתמכרויות כאשר אנו בורחים מדרך בריאה של התמודדות. לפיכך, אחד השלבים הבסיסיים בטיפול בהתמכרויות הוא שחרור מטינות ומכעסים באמצעות התמודדות עם זיכרונות פוגעים מעברנו. אנו עוברים מתחושה של כעס לתחושה של קבלת חוויות העבר הקשות והשלמה עמן, מה שמביא אותנו בסופו של דבר לשלווה המיוחלת. בים המטופלים "מנקים" את עצמם; משחררים את עצמם מכל כעס וטינה, ומטעינים את עצמם באנרגיות חיוביות מחודשות ובכוחות רעננים. האוויר הצח של הים, המרחבים הפתוחים, המים והחול – כל אלה מאפשרים לחברי הקבוצה לחוות את הטיפול במרחב האולטימטיבי לשחרור הכעסים והטינות, ולנקות את גופם הפיזי ואת נפשם.

  שתפו את הפוסט עם חברים:

  בואו לעשות שינוי אצלנו

  דברו איתנו, גם אנחנו ההינו שם ויצאנו   קידום אתרים בישראל קידום אתרים בישראל