מוזמנים ליעוץ, ונצא לדרך חדשה  הים ככלי לטיפול בהתמכרויות

  הים הוא אחד המשאבים הכוחניים, המרגיעים ובעלי העוצמה שנתן לנו הטבע במתנה. מהרגע הראשון שבו האדם נפגש עם הים, עולים בו הרגשות העמוקים והמשמעותיים שבנפשו. רגשות אלה מתמזגים בהרמוניה מלאה עם הטבע, על חוקיו ותנאיו השונים. אנו במכון הגמילה והשיקום "מרכז אמיל" בחרנו להשתמש בים ככלי ייחודי לטיפול בהתמכרויות; בסביבת הים, זוכים המטופלים להתנסות בחוויית טיפול ייחודית שרק הטבע יכול להעניק. באמצעות המרחבים הפתוחים והכוחות הייחודיים אשר טמונים בים, ניתנת למטופלים הזדמנות אחרת להתמודד עם חרדותיהם, עם פחדיהם ועם הקשיים שהחיים זימנו להם.

  במכון הגמילה והשיקום "מרכז אמיל", אנו מתאימים למטופלים שלנו אחד או יותר מסוגי הטיפול הבאים שמתבצעים בים:

  • טיפול פרטני בים – השיחות הטיפוליות הפרטניות שנערכות בים מאפשרות למטופל לחוות את עצמו במרחב הפתוח, עם פחות מחסומים ומעצורים. בשלב זה, שבו המטופל נמצא במסגרת טיפולית, הוא חווה את חייו כמלאים בגבולות ובמגבלות. מנגד – העוצמה של הטבע, תחושת השחרור וחוסר הגבולות שהים משרה מסייעים למטופל להביא את עצמו לטיפול באותנטיות ובכנות. בטיפול זה מתמקדים בהעלאת הפחדים והחרדות של המטופל. בתום הטיפול, המטופל חווה תחושת העצמה שמסייעת להחלמתו בטווח המיידי ובטווח הארוך.
  • טיפול קבוצתי בים – בקבוצה הטיפולית, משתתפים כמה מטופלים יחד, בדרך-כלל מטופלים אשר החיבור ביניהם עשוי להיות מעניין, פורה ומקדם. הכוחות הייחודיים של הים מסייעים לחבר בין המטופלים ולהעצים אותם. כך, הטיפול הקבוצתי שנערך בים מאפשר למטופלים להתחבר לחוויית ההתמכרות מזווית שונה; מזווית של כוח ועוצמה ולא מזווית של הרס וחולשה. הים מצייר תפאורה שונה להתמודדויות של המטופלים ולהתפתחויות שהם עוברים בתהליך הטיפולי. תפאורה זו מאפשרת לכל אחד מחברי הקבוצה להיפתח ולהיות ישר יותר עם עצמו ועם שאר חברי הקבוצה. בטיפול הקבוצתי באות לידי ביטוי יכולות ומיומנויות אישיות וקבוצתית כאחד. לפיכך, דווקא הטיפול הקבוצתי בים מאפשר למטופלים לעבוד על סוגיות של אינטימיות, בדידות ונפרדות.
  • טיפול קבוצתי ODT (בהרחבה Outdoor training) בים – היערכותה של הקבוצה בים מעמידה את המטופל באור קצת שונה; כעת הוא מתפקד כפרט לכל דבר, והוא גם חלק מקבוצה. במקום הזה, המטופל נדרש לעמוד במשימות ובאתגרים רבים, זאת במטרה לקדם את עצמו ואת הקבוצה כולה. התמודדותו של הפרט בקבוצה מעודדת אותו להפגין יכולות כגון: דרכי התבטאות ותקשורת בין-אישית, יכולת עבודה בצוות, התמודדות עם מצבי עמימות וחוסר ודאות, התמודדות עם קבלת סמכות, לקיחת אחריות וכושר מנהיגות. השתתפותו של הפרט בקבוצת ODT מביאה לידי ביטוי את יכולותיו השונות בשני מישורים;
   • במישור האישי הפרט מביא לידי ביטוי מיומנויות כגון: ביטחון עצמי, נכונות לקחת סיכונים מקדמים, מודעות עצמית, דימוי עצמי, מיומנויות בתחום המנהיגות ומיומנויות חשיבה רפלקטיבית.
   • במישור הקבוצתי, הפרט מביא לידי ביטוי יכולות כגון: קבלת החלטות בצוות, ניהול משימות וסיכונים, יכולות תקשורת ושיתוף במידע, יכולות הנעת תהליכים והתמודדות עם מצבי קצה של תלות הדדית. לאור האמור לעיל, מטרותיהן העיקריות של קבוצות ODT טיפוליות הן פיתוח כישורים חברתיים בקרב המטופלים והקניית מיומנויות ניהול ומנהיגות באמצעות פעילות אתגרית בתנאי השטח הייחודיים והעוצמתיים של הים.
  • טיפול קבוצתי בים לשחרור כעסים – הכעס הוא אנרגיה שפוגעת בכל מערכות הגוף – הפיזיות והנפשיות. כאשר אנו חשים כעס ולא בהכרח מבטאים אותו, כל ערוצי התקשורת שלנו נפגעים. חוסר האונים, הטינה וההשפלה שאנחנו חווים מעצם החשיפה לכעס מרעילים את נפשנו ומחלישים אותה. הטינה מחזירה אותנו לאירועים טראומתיים מן העבר שכבר הסתיימו, אך ממשיכים לחיות בהכרה שלנו ואף גדלים והופכים להיות מאיימים עוד יותר. לא אחת אנו חשים שאנו קורבנות, ומתקשים למצוא שקט נפשי. תחושת "הקורבן הנצחי" גורמת לנו להתרכז בחולשות שלנו ובפגיעות שלנו. תחושת הכעס היא הרסנית; היא זו שפותחת פתח להתמכרויות כאשר אנו בורחים מדרך בריאה של התמודדות. לפיכך, אחד השלבים הבסיסיים בטיפול בהתמכרויות הוא שחרור מטינות ומכעסים באמצעות התמודדות עם זיכרונות פוגעים מעברנו. אנו עוברים מתחושה של כעס לתחושה של קבלת חוויות העבר הקשות והשלמה עמן, מה שמביא אותנו בסופו של דבר לשלווה המיוחלת. בים המטופלים "מנקים" את עצמם; משחררים את עצמם מכל כעס וטינה, ומטעינים את עצמם באנרגיות חיוביות מחודשות ובכוחות רעננים. האוויר הצח של הים, המרחבים הפתוחים, המים והחול – כל אלה מאפשרים לחברי הקבוצה לחוות את הטיפול במרחב האולטימטיבי לשחרור הכעסים והטינות, ולנקות את גופם הפיזי ואת נפשם.

  שתפו את הפוסט עם חברים:

  בואו לעשות שינוי אצלנו

  דברו איתנו, גם אנחנו ההינו שם ויצאנו   שאלות נפוצות

   אתם שואלים - אנחנו עונים

   האם למכון הגמילה ישנו רישיון מתאים להפעלת המקום?

   מכון "מרכז אמיל" פועל תחת רישיון משולב של משרד הבריאות ומשרד הרווחה (רישיון מספר 16/7/11). הרישיון המשולב מאפשר טיפול בגמילה פיזית יחד עם שיקום פסיכו-סוציאלי מהתמכרות לסמים, אלכוהול או תרופות מרשם.

   האם מותר לבקר מטופלים בזמן שהותם במכון?

   קרובי משפחה מורשים לבקר את המטופלים השוהים במכון "מרכז אמיל" לתקופה ממושכת. הביקורים נערכים פעם בשבוע בלבד בימי שלישי בין השעות 14:00 ל-17:00 או בימי שבת בין השעות 13:00 ל-17:00. בכל מקרה, נערכים הביקורים בתיאום מראש עם הצוות הטיפולי.

   כמה זמן נמשך הטיפול?

   פרק הזמן המינימלי לטיפול במכון "מרכז אמיל" הינו חודש (30 יום). אנו ערוכים לקבל מטופל לכל תקופה, החל מחודש אחד ועד לחצי שנה (פרק זמן מקסימלי לטיפול). לכל מטופל מותאמת תוכנית טיפול אישית על-ידי הצוות הטיפולי. בבניית התוכנית נלקחים בחשבון שיקולים, כגון: מצבו הרפואי, ההתקדמות של המטופל, השינוי שחל בו, מידת מוכנותו להתמודד עם המציאות והיבטים טיפוליים נוספים.

   כמה עולה הטיפול במכון השיקום?

   תקופת הטיפול שונה אצל כל מטופל, ובהתאם לכך גם המחיר ותנאי התשלום. לכן, על מנת לברר את כל המידע הרלוונטי לגבי המחיר, ניתן להתקשר אלינו למספר הטלפון: 09-768-48-48 להגיע לפגישת היכרות ללא התחייבות.

   מי עובד במכון השיקום?

   במכון "מרכז אמיל", מועסק צוות רב מקצועי של אנשי מקצוע מסורים אשר מתמחים בטיפול בהתמכרויות. בין אנשי הצוות נמנים רופא נרקולוג, עובדת סוציאלית קלינית ומדריכים ומנחים טיפוליים אשר מקדישים את כל מרצם כדי לסייע לאנשים מכורים אשר זקוקים לעזרה. כל אנשי המקצוע נבחרו בקפידה והם בעלי ניסיון רב, הסמכה, ידע רחב וכמובן בעלי אישיות אכפתית וחמה.

   מתי יודעים שצריך מרכז גמילה מאלכוהול?

   ישנם שני שאלונים ידועים העוזרים לקבוע אם לאדם יש בעיית התמכרות לאלכוהול הדורשת מרכז גמילה להמשך טיפול:

   • CAGE – ראשי תיבות באנגלית לארבע שאלות שיכולות לעזור בקביעת רמת ההתמכרות. במידה ושתיים מהשאלות הללו נענות בחיוב ישנו יותר מסיכוי סביר לכך שהאדם מכור:
   • Cut down: האם האדם אי פעם הרגיש שהוא צריך לצמצם את היקף כמות השתייה שהוא צורך?
   • Annoyed: האם האדם מתעצבן כאשר שואלים אותו על הרגלי השתייה שלו?
   • Guilty: האם אותו אדם חש רגשות אשם לגבי הרגלי השתייה שלו?
   • Eye opener: האם הדבר הראשון שהוא רוצה לעשות כאשר הוא פוקח עיניים בבוקר זה לשתות?

   כאמור, אם שתי תשובות חיוביות זה דגל אדום. אך עם זאת, ישנם הנוטים לייחס חשיבות גדולה יותר לשאלה הרביעית.

   השאלון השני נקרא AUDIT-C ובו נשאלות שלוש שאלות לגבי התדירות והכמויות של האדם אשר צורך אלכוהול.

   1. כמה פעמים צרכת אלכוהול בשנה האחרונה?
   2. כמה משקאות המכילים אלכוהול צרכת ביום רגיל בו אין סיבה לשתות בשנה האחרונה?
   3. כמה פעמים שתית שישה משקאות או יותר בזה אחר זה בשנה האחרונה?

   לכל שאלה ארבע תשובות ולכל תשובה, בשקלול הניקוד נקבע האם יש חשש לאלכוהוליזם. על פי רוב הדעות השאלון השני מדויק יותר מהראשון.

   קידום אתרים בישראל קידום אתרים בישראל