instagram facebook whatsapp-call
צור קשר

לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

  תסמונת גמילה – קריז

  מהו "קריז"?

  "קריז", המכונה גם בשם "תסמונת גמילה", הוא מצב המופיע כאשר האדם המכור אינו מקבל את מנת הסם שלו, או כאשר הוא מנסה להיגמל מן הסם שצרך.

  כאשר האדם נמצא במצב של "קריז", גופו מסמן לו שהוא זקוק למנת הסם. ללא מנת הסם, מצבו הגופני של המכור קשה ביותר, אך ברגע שיקבל את מנת הסם – יחלפו הסימנים השליליים והתופעות הגופניות הקשות כלא היו.

  פעמים רבות, הופעת ה"קריז" גורמת למצב נפשי קשה ביותר שבא לידי ביטוי באלימות, בצעקות ובהתנהגות בלתי טבעית. לעתים המכור הנמצא ב"קריז" זקוק כה נואשות למנת הסם, עד שהוא מגיע למצב בו הוא מבצע "פעולות הישרדותיות" על-מנת להשיגה – גונב, מתנהג באלימות ועוד.

  ה"קריז" יכול להתבטא בצורה קלה יותר גם אצל מכורים לקפאין או לסיגריות. במקרים אלה, תסמיני הגמילה לא יוגדרו במונח "קריז", אלא במונח "תסמונת גמילה".

  כיצד ה"קריז" בא לידי ביטוי אצל מכורים לסוגים שונים של סמים?

  כל סם אשר נצרך באופן קבוע ומופסק, גורם להופעת "קריז". האופן שבו מתבטא ה"קריז" תלוי בסם שנלקח. הסיבות לכך הן שכל סם פועל על מנגנון פיזיולוגי שונה, וקיימת גם השפעה אינדיבידואלית של הגמילה מן הסם על אותו אדם שצרך אותו.

  ישנם כמה סמים עיקריים שהפסקת השימוש בהם גורמת ל"קריז":

  סמים מעוררים (כגון: קוקאין, קראק, ריטלין ואמפטמינים)

  שימוש בסמים מעוררים עלול לגרום לתסמיני גמילה רבים. התופעות העיקריות הנגרמות על רקע גמילה מחומרים מעוררים הם דיכאון, עייפות וחרדה.

  בשימוש קיצוני ובלתי מבוקר בסמים המעוררים, עלולה להתפתח תופעת ה"קריז". במקרים מסוימים, ה"קריז" יכול להתבטא בפיתוח נטיות אובדניות, בפרנויות ובהיעדר קשר עם המציאות. סימני הגמילה הקשים הללו, המערבים סממנים פסיכיאטריים, דורשים טיפול מיידי ומתאים, הכולל תמיכה נפשית וטיפול תרופתי. חשוב להדגיש כי שימוש בתרופות מרשם כגון ריטלין, המתבצע בצורה מבוקרת ומלווה על-ידי רופא, אינו אמור להוביל להופעת סימני הגמילה, ונחשב בטוח למדי. במידה והשימוש בריטלין מתבצע באופן בלתי מבוקר ובלתי מפוקח – אז עשויים להופיע סימני הגמילה הנלווים להפסקת השימוש.

  דפרסנטים (כגון: אלכוהול, מריחואנה ובנזודיאזפינים)

  הפסקת צריכתן של תרופות המשמשות להקלה על חרדה, כמו ואליום, עלולה לגרום להופעה של "קריז", זאת במידה ומשתמשים בתרופות הללו על בסיס קבוע ולאורך זמן רב. הסימנים המדאיגים של גמילה מתרופות אלו הם: הזיות, רעידות בגוף, פרכוסים ועלייה בלחץ הדם, בקצב הלב ובחום הגוף. לאחר שימוש מתון יותר, יכולים להופיע סימנים קלים יותר כמו אי שקט, חרדה, הפרעות שינה והזעת יתר. הטיפול במצב של "קריז" על רקע גמילה מדפרסנטים, יכלול ירידה הדרגתית בשימוש בתרופות. אפשרות נוספת היא שימוש בתרופות אחרות, שמטרתן להקל על העירור העצבי הנגרם כתוצאה מהגמילה.

  אופיאטים (כגון: הרואין, מורפין)

  קבוצת האופיאטים נמצאת בשימוש נרחב בעולם הרפואה, ומטרתה להקל על כאבים. ישנן תרופות רבות להקלה על כאב, שהן נגזרות של האופיאטים, כגון מורפין ואוקסיקודון. הבעיה העיקרית בשימוש באופיאטים היא שקיים סיכון גדול מאוד להתמכרות, ולפיכך תסמיני הגמילה מהם יהיו קשים ויכללו: הפרעות שינה, דיכאון, הרחבת אישונים, האצה בדופק הלב ובקצב הנשימה, יתר לחץ דם, רעידות, כאבי שרירים, הקאות ושלשולים. במקרים הקלים יותר, סימני הגמילה יתבטאו בעיקר בנזלת, בהזעה, בחרדה ובנטייה לעצבנות. הסם הנפוץ ביותר ממשפחת האופיאטים הוא הרואין, הגורם להתמכרות קשה ביותר. במקרים רבים, גמילה מהרואין מלווה בהופעת "קריז" ובסימני גמילה נוספים.

  כאשר מנסים לגמול מישהו משימוש באופיאטים, חשוב מאוד לעשות זאת בצורה מבוקרת ומדורגת, על מנת להימנע מסימני הגמילה הקשים.

  קיימות דרכים רבות להקל על מצב ה"קריז". במכון הגמילה שלנו, "מרכז אמיל", נבנות עבור המכורים תכניות גמילה מסודרות ומותאמות אישית. המטופלים שלנו עוברים סדרת טיפולים מקצועית ורב-גונית, המתבצעת על-ידי צוות רב תחומי, מקצועי ומיומן. תכנית הטיפולים שלנו כוללת סדנאות, שיחות פרטניות, שיחות קבוצתיות ועוד פעילויות מגוונות, זאת לצד טיפול תרופתי תומך.

  ניסיונות ההצלחה שלנו עם המטופלים שנגמלו, אשר מנהלים היום אורח חיים בריא, מוכיחים שאפשר להתגבר על תופעת ההתמכרות, ושניתן לצאת ממעגל ה"קריז" בעזרת טיפול נכון.

  לקבלת ייעוץ עם הצוות המקצועי

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

   מאמרים נוספים

   post-image
   גמילה ותסמינים מכדורים

   גמילה מכדורים נרקוטים היא גמילה מתרופות מרשם. לא פעם, אנשים סובלים מכאבים קשים אשר בכדי להתמודד איתם הם נדרשים ליטול...

   המשך קריאה
   post-image
   איך ניתן להיגמל מתרופות פסיכיאטריות בצורה בטיחותית

   ישנם סוגים שונים של תרופות אשר השימוש בהן יכול להיות ממכר. מדובר לרוב על תרופות מרשם שיש להן השפעה ברורה...

   המשך קריאה
   post-image
   איך נגמלים בקלות ובמהירות מכדורים?

   תרופות מסוגים שונים עלולות להיות ממכרות בנטילה ממושכת. השימוש בתרופות הללו יכול להיות בעל תופעות לוואי, אך לעיתים לאדם אין...

   המשך קריאה