מוזמנים ליעוץ, ונצא לדרך חדשה  הגישה הביו-פסיכו-סוציאלית בטיפול במכורים

  בעיית ההתמכרות נוצרת עקב מכלול של גורמים מתחומים שונים אשר משתלבים יחדיו. טיפול יעיל בתופעת ההתמכרות צריך לענות על מכלול צרכיו של המטופל, ולתת מענה לבעיות רפואיות, פסיכולוגיות, חברתיות, תעסוקתיות וחוקיות. המודל הטיפולי הביו-פסיכו-סוציאלי הוא מודל מקיף, אשר מתייחס למכלול הגורמים מהתחומים השונים אשר משתלבים יחדיו ויוצרים את בעיית ההתמכרות.

  גורמים פסיכולוגיים

  מבחינה פסיכולוגית, התמכרות לסמים ולאלכוהול היא דרך בלתי מסתגלת של האדם להפיג סבל רגשי ולהפחית תחושות של לחץ, חרדה, כעס ודיכאון. מדובר בניסיונו של המכור להקל על מציאות בלתי נסבלת וקשה להתמודדות בדרך של "ריפוי עצמי". בטווח הקצר, סמים ואלכוהול עוזרים לאדם שצורך אותם להתגבר על עכבות ועל איסורים פנימיים ומוסריים, וכן מסייעים לו להתגבר על חוסר ביטחון עצמי ביצירת קשרים עם הזולת. בשל תכונותיהם הפרמקולוגיות, סמים ואלכוהול מצליחים להקל על כאב רגשי מתמשך ועל תחושות של לחץ. מאידך, הם משרתים את אלה שיש להם שאיפה להרס עצמי, ומשמשים עבורם גם דרך להעניש את עצמם ואת סביבתם.

  גורמים סוציולוגיים

  לכל אדם, במיוחד למתבגרים, יש נטייה להתנסות במעשים ובחומרים שעלולים להוביל אותם בהדרגה למצב של התמכרות. לחץ חברתי, הרצון "להיות שייך", סקרנות טבעית וזמינותו של החומר הממכר הם אלמנטים מרכזיים אשר משפיעים על התפתחותה של תופעת ההתמכרות. הלגיטימציה החברתית להתנהגות הממכרת גם היא בעלת השפעה מכרעת לשאלה האם אדם יפתח התמכרות ומאיזה סוג. כך למשל, עד לפני שנים לא רבות הייתה ההתמכרות לסמים תופעה הנפוצה בעיקר בשכבות האוכלוסייה הדלות והעברייניות. בשנים האחרונות התרבו סוגי הסמים, הם הפכו ליותר זמינים ונגישים, וחלקם אף זוכים ללגיטימציה בציבור. כתוצאה מכך, לצערנו הרב היום תופעת ההתמכרות לסמים קיימת בשכיחות גבוהה יחסית בכל שכבות האוכלוסייה.

  גורמים פיזיולוגיים

  מחקרים מראים שמה שמבדיל בין מי שהופך למכור ובין מי שלא, היא יכולתו האנליטית של המוח להעריך מראש את הנזק שעלול להיגרם אם תינקט הפעילות המזיקה, ובד בבד היכולת לוותר על ההנאה על-ידי הימנעות מפעילות זו. תהליך זה נעשה על-ידי הפעלה של מעגל בלמים מוחי טבעי הנקרא gaba. אצל מכורים המעגל הטבעי הזה כנראה פגום, מה שגורם למוחם להתקשות בבלימת הדחפים ובהתגברות על הכמיהה למושא ההתמכרות.

  כשאדם נמצא במצב של מתח, מוחו מתמקד בגורם המתח / הסכנה, והקורטקס הקדמי שאחראי על שיקול הדעת פועל פחות טוב. תגובה זו גורמת לאדם הסביר לפעול ביתר אימפולסיביות, אך בקרב מי שיש לו נטייה להתמכרות התוצאה עלולה להיות כניעה לדחף להשתמש בחומר המזיק.

  מדענים אשר חוקרים את המוח טוענים שיש אנשים בעלי נטייה קדם גנטית להתמכרות, אך מאחר שההתמכרות קשורה לפעולות המוח הבסיסיות כמו הזיכרון, התגמול, קבלת ההחלטות וכד', כל אחד יכול להפוך למכור אם ייחשף במידה מספקת לחומרים או לפעולות שגורמים לו הנאה מרובה מאוד.

  גם התמכרויות שאינן כימיות, כגון הימורים, סקס, קניות וכד', יכולות להפוך להרגל קבוע ולהתמכרות של ממש.

  טיפול במכורים במכון הגמילה והשיקום "מרכז אמיל"

  במכון הגמילה והשיקום מסמים ואלכוהול "מרכז אמיל", מתבצעת התערבות טיפולית רב תחומית – הן ברמה האישית, הן ברמה הקבוצתית והן ברמה המערכתית. עיקרון הטיפול במתמכרים הוא טיפול משולב, שמטרתו להביא לגמילה אפקטיבית שתישמר לטווח ארוך. בטיפול משולב זה מתקיימות שיחות פרטניות, מתנהלות קבוצות תמיכה, מתבצעות התערבויות משפחתיות, וניתן למטופל סיוע סוציאלי מותאם בקהילה.

  בטיפול משולב זה המתבצע במכוננו, אנו מתייחסים לשלושת הרבדים שבהם מתקיימת הבעיה: הרובד הביו, הרובד הפסיכו, והרובד הסוציאלי.

  • הרובד הביו – בשלב הראשוני, אנו מתמקדים בגמילה הפיזית ובהתגברות על התסמינים הנלווים אליה. במקרים שבהם ההתמכרות לחומרים הייתה מעין "ריפוי עצמי" להפרעה או למחלה כלשהי, הרופאים המטפלים במכוננו נותנים למטופל טיפול תרופתי מתאים.
  • הרובד הפסיכו – בשלב זה, אנו מתמקדים בחלקים התוך-אישיים של המכור: אנו דואגים לחזק את כוחות האגו שלו, מכשירים ומדריכים אותו לקחת אחריות על ניהול חייו, ומגיעים ביחד עמו להבנה אודות הסיבות להתמכרות ושורשיה.
  • אחד הטיפולים האפקטיביים שמתבצעים בשלב זה, הוא אימון למניעת "נפילה" (relapse) אשר כולל שני שלבים; השלב הראשון הוא זיהוי מצבי סיכון והימנעות מהם, והשלב השני הוא פיתוח דפוסי התמודדות חדשים שיאפשרו למטופל להצליח במשימות החיים מבלי לצרוך סמים / אלכוהול.
  • הרובד הסוציאלי – בשלב זה, אנו מתמקדים בשיקום הקשרים החברתיים (המצומצמים והנרחבים) של המטופל ברבדים השונים:
   • אנו מסייעים למטופל לשפר את מערכות היחסים הבין-אישיות החיוביות שלו.
   • אנו מבצעים התערבות במערכת המשפחתית של המטופל, במטרה לאפשר לבני משפחתו לקבל את השינוי שחל בו ולשמר אותו.
   • במידת הצורך, אנו מסייעים למטופל לבצע שינוי בהשתייכותו החברתית; הצלחת הגמילה תלויה במידה רבה בכך שהמטופל ינתק קשרים עם אנשים שחברתם עלולה לפתות אותו ליפול בשנית לחומר הממכר. מאידך, על המטופל ליצור קשרים חדשים שיסייעו לו לשמר את השינוי החיובי שחל בו.
   • אנו מסייעים למטופל להשתקם מבחינה תעסוקתית ולשוב למעגל העבודה התקין.
   • אנו מסייעים למטופל להתמודד עם מצבים שליליים שההתמכרות הובילה אותו אליהם – חובות, תיקים פליליים וכיוצא בזה. אנו עושים כל שביכולתנו כדי לאפשר למטופל לפתוח דף חדש וחיובי בחיים, וליצור עבורו קרקע להתמודדות תקינה בהמשך.

  שתפו את הפוסט עם חברים:

  בואו לעשות שינוי אצלנו

  דברו איתנו, גם אנחנו ההינו שם ויצאנו   שאלות נפוצות

   אתם שואלים - אנחנו עונים

   האם למכון הגמילה ישנו רישיון מתאים להפעלת המקום?

   מכון "מרכז אמיל" פועל תחת רישיון משולב של משרד הבריאות ומשרד הרווחה (רישיון מספר 16/7/11). הרישיון המשולב מאפשר טיפול בגמילה פיזית יחד עם שיקום פסיכו-סוציאלי מהתמכרות לסמים, אלכוהול או תרופות מרשם.

   האם מותר לבקר מטופלים בזמן שהותם במכון?

   קרובי משפחה מורשים לבקר את המטופלים השוהים במכון "מרכז אמיל" לתקופה ממושכת. הביקורים נערכים פעם בשבוע בלבד בימי שלישי בין השעות 14:00 ל-17:00 או בימי שבת בין השעות 13:00 ל-17:00. בכל מקרה, נערכים הביקורים בתיאום מראש עם הצוות הטיפולי.

   כמה זמן נמשך הטיפול?

   פרק הזמן המינימלי לטיפול במכון "מרכז אמיל" הינו חודש (30 יום). אנו ערוכים לקבל מטופל לכל תקופה, החל מחודש אחד ועד לחצי שנה (פרק זמן מקסימלי לטיפול). לכל מטופל מותאמת תוכנית טיפול אישית על-ידי הצוות הטיפולי. בבניית התוכנית נלקחים בחשבון שיקולים, כגון: מצבו הרפואי, ההתקדמות של המטופל, השינוי שחל בו, מידת מוכנותו להתמודד עם המציאות והיבטים טיפוליים נוספים.

   כמה עולה הטיפול במכון השיקום?

   תקופת הטיפול שונה אצל כל מטופל, ובהתאם לכך גם המחיר ותנאי התשלום. לכן, על מנת לברר את כל המידע הרלוונטי לגבי המחיר, ניתן להתקשר אלינו למספר הטלפון: 09-768-48-48 להגיע לפגישת היכרות ללא התחייבות.

   מי עובד במכון השיקום?

   במכון "מרכז אמיל", מועסק צוות רב מקצועי של אנשי מקצוע מסורים אשר מתמחים בטיפול בהתמכרויות. בין אנשי הצוות נמנים רופא נרקולוג, עובדת סוציאלית קלינית ומדריכים ומנחים טיפוליים אשר מקדישים את כל מרצם כדי לסייע לאנשים מכורים אשר זקוקים לעזרה. כל אנשי המקצוע נבחרו בקפידה והם בעלי ניסיון רב, הסמכה, ידע רחב וכמובן בעלי אישיות אכפתית וחמה.

   מתי יודעים שצריך מרכז גמילה מאלכוהול?

   ישנם שני שאלונים ידועים העוזרים לקבוע אם לאדם יש בעיית התמכרות לאלכוהול הדורשת מרכז גמילה להמשך טיפול:

   • CAGE – ראשי תיבות באנגלית לארבע שאלות שיכולות לעזור בקביעת רמת ההתמכרות. במידה ושתיים מהשאלות הללו נענות בחיוב ישנו יותר מסיכוי סביר לכך שהאדם מכור:
   • Cut down: האם האדם אי פעם הרגיש שהוא צריך לצמצם את היקף כמות השתייה שהוא צורך?
   • Annoyed: האם האדם מתעצבן כאשר שואלים אותו על הרגלי השתייה שלו?
   • Guilty: האם אותו אדם חש רגשות אשם לגבי הרגלי השתייה שלו?
   • Eye opener: האם הדבר הראשון שהוא רוצה לעשות כאשר הוא פוקח עיניים בבוקר זה לשתות?

   כאמור, אם שתי תשובות חיוביות זה דגל אדום. אך עם זאת, ישנם הנוטים לייחס חשיבות גדולה יותר לשאלה הרביעית.

   השאלון השני נקרא AUDIT-C ובו נשאלות שלוש שאלות לגבי התדירות והכמויות של האדם אשר צורך אלכוהול.

   1. כמה פעמים צרכת אלכוהול בשנה האחרונה?
   2. כמה משקאות המכילים אלכוהול צרכת ביום רגיל בו אין סיבה לשתות בשנה האחרונה?
   3. כמה פעמים שתית שישה משקאות או יותר בזה אחר זה בשנה האחרונה?

   לכל שאלה ארבע תשובות ולכל תשובה, בשקלול הניקוד נקבע האם יש חשש לאלכוהוליזם. על פי רוב הדעות השאלון השני מדויק יותר מהראשון.

   קידום אתרים בישראל קידום אתרים בישראל