מוזמנים ליעוץ, ונצא לדרך חדשה  גמילה מסמים

  מה זה גמילה מסמים?

  גמילה מסמים היא תכנית המתמחה בעזרה לאנשים אשר התמכרו. בתחילה התכנית עוזרת באבחון הבעיה על ידי מומחים של מה הטריגרים הגורמים לבן האדם להשתמש, מה מצבו הפיזי וכיצד ניתן לבנות לו מסלול אשר יאפשר לו לחזור לחיים נורמטיביים, בריאים וטובים. תהליך הגמילה דומה בהתמכרויות לעוד סוגי התמכרויות, כגון: אלכוהול, הימורים, תרופות ואף גמילה מסקס.

  משך תהליך הגמילה משתנה מאדם לאדם ורמת התמכרותן וכמו כן, ישנם כאלו אשר יצטרכו לקבל טיפול רפואי באשפוז תחילה לפני שיתחילו את התהליך הנפשי.
  תהליך הגמילה יכול להיות אישי או קבוצתי וילווה במעקב רפואי.

  לסיכום, תהליכי גמילה יכולים להיות אפקטיביים ביותר ובמקרים רבים אף מצילי חיים.

  צוות המכון "מרכז אמיל" מומחים בגמילה ושיקום מכורים לסמים, אלכוהול ותרופות מרשם. כל אדם הפונה אלינו עובר בשלב הראשוני ראיון קבלה והתרשמות. אם האדם נמצא מתאים למסגרת הטיפולית שלנו, הוא עובר לשלב השני, שזהו אבחון וקבלה. האבחון מתבצע על ידי הצוות הרפואי של המכון, על מנת לקבוע את מצבו הפיזי של מטופל. לפי ממצאי האבחון, המטופל מקבל טיפול תרופתי בהתאם להמלצות הרופא. בתקופה הראשונה בה נמצא המטופל באשפוז, הוא עובר תהליך של גמילה פיזית.

  במכון גמילה ושיקום "מרכז אמיל" הגמילה נעשית באנונימיות מלאה ובאמצעות הפסקה מוחלטת של נטילת כל חומר ממכר. במקרים מסוימים ישנה שיטה ייחודית של הורדה הדרגתית בשימושו של סם עד למצב בו הגוף אינו תלוי בו יותר. הליך זה נעשה במקרים של שימוש בחומרים נרקוטיים מסוימים, ומתבצע אך ורק לאחר אבחון של רופא המכון ולפי המלצתו בלבד.

  חשוב מאוד להבין שהפסקה מוחלטת ומיידית של נטילת סמים או כל חומר ממכר עלולה לגרור אחריה תסמיני גמילה (קריז). התסמינים הללו עשויים להיות פיזיים (כאבים, הקאות, שלשול, חובר שינה, כאבי בטן, יתר הזעה, דופק מואץ ועוד) ו/או נפשיים ובדרך כלל תסמינים אלו מופיעים יחדיו. משך זמן הגמילה הוא יחסית מהיר – בין מספר ימים למספר שבועות, אך כל מה שנוגע לשיקום, התהליך יכול להימשך גם מעבר לשנה.

  שלבים בתהליך גמילה מסמים ושיקום

  • יצירת קשר וקביעת פגישה.
  • ראיון קבלה והתרשמות.
  • אשפוז.
  • אבחון מצב פיזי על ידי צוות רפואי.
  • תהליך גמילה מסמים.
  • אבחון מצב נפשי.
  • שיקום.

  לאחר שהמטופל סיים את שלב הגמילה הפיזית, הוא מתחיל תהליך של שיקום פסיכולוגי/נפשי. גם כאן המטופל עובר בדיקות ואבחון של הצוות הרפואי וגם של הצוות הפסיכולוגי של המכון. אבחון זה מאפשר לנו להבין מה השיטה הכי יעילה ומהו הטיפול האפקטיבי ביותר שהצוות שלנו יכול להעניק. השיקום נעשה באמצעות קבוצות טיפוליות, סדנאות של פסיכודרמה, ארט-תרפיה, יוגה, שיחות אישיות עם פסיכיאטר-נרקולוג וליווי צמוד של עובדת סוציאלית קלינית.

  חשוב לציין, כי תנאי האשפוז במכון הינם בסטנדרט גבוה.

  תהליך גמילה ושיקום, זהו תהליך מאתגר הדורש זמן ורצון להיגמל ולהחלים, שבסופו המטופל מתחיל בחיים נקיים ללא שימוש בסמים ואלכוהול. הסיכוי להצלחה הינו קלוש, אם מנסים להתמודד עם הגמילה והשיקום בבית, וישנה חשיבות אמיתית לפנות למוקדי עזרה וטיפול של אנשים מקצועיים בתחום הגמילה והשיקום. כאמור, את התמיכה והטיפול המקצועי והאפקטיבי תוכלו לקבל אצלינו במכון, הפועל תחת רשיון משרד הבריאות ומשרד הרווחה ונמצא תחת פיקוח של הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול.

  גמילה מסמים היא תהליך לא פשוט. אינספור אנשים מכורים לסמים, אלכוהול, תרופות, הימורים ולעתים אף לשלושתם ביחד. הנתון המדאיג שמפרסם משרד העבודה והרווחה הוא שכיום חיים בינינו מעל 120,000 בגירים המכורים לאחד מהדברים שהזכרנו בתחילה. אך עם כל הקושי ישנם מוסדות ומכונים לטיפול בבעיה ולהחזרת המכור לחיים נורמטיביים ולהתמודדות עם מציאות שהוא כבר מזמן שכח כיצד להתנהל בה. יש תקווה, אך עם זאת, חשוב לזהות את הבעיה במהרה. ברוב המקרים, זיהוי של הבעיה בזמן יכול להציל את חיי המכור.

  גמילה מסמים – כיצד נזהה אם האדם הקרוב אלינו נמצא במצוקה?

  בראש ובראשונה יש להבין כי לכל ההתמכרויות סממנים דומים אשר יכולים לשמש כדגל אדום ולהסב את תשומת לבנו למצוקה בה נמצא האדם. לרוב, התמכרות נובעת מאחת משלוש סיבות. האחת היא שמה שהתחיל ככוס בירה, וויסקי, כרטיס חיש גד או ג'וינט בשביל הנאה מתפתחים לתלות נפשית וגופנית. הסיבה השנייה תהיה אדם כאשר נמצא במצב נפשי רעוע ונעזר בעזרים חיצוניים על מנת להתמודד עם המצב. השלישית היא אנשים אשר קיבלו טיפול תרופתי במינונים גבוהים והמטופל התמכר לאותן התרופות ופיתח תלות בהן.  כמה סימפטומים המסמנים על כך שיש פה בעיה:

  • האדם המכור ייתפס פעם אחר פעם בשקרים, לא רק לסביבה, המכורים משקרים בעיקר לעצמם.
  • שינויים קיצוניים במצבי רוח. מעבר ממצב רגוע ונינוח למצב בו המכור מתעצבן בין רגע היא נורת אזהרה בצבע אדום בוהק.
  • הסתגרות, התבודדות והכחשה הם מאפיינים בולטים בהתמכרות. אדם מכור לרוב יפגע בסובבים אותו מבלי לשים לב לכך עד אשר הוא נותר לבדו עם ההתמכרות.
  • שינויים קיצוניים במשקל, הזנחה של ההופעה החיצונית, האסתטיקה וריח הגוף של האדם.
  • בהתמכרויות כמו עם סמים ניתן יהיה לזהות גם סממנים חיצוניים על הגוף כגון דקירות של מחטים.

  אם כן, גמילה מסמים, מאלכוהול, הימורים או כל דבר ממכר אחר מצריכה ערנות מצד הסביבה וזיהוי הבעיה ועדיף כמה שיותר מוקדם. יש לקחת בחשבון שהאדם המכור לרוב יתכחש למצבו ויש לנהוג עמו בהבנה וברגישות המתבקשת מתוך הבנה שלרוב התנהגותו נובעת ממחלה ולא מתוך משהו נגדכם.

  'מרכז אמיל – גמילה ושיקום' מציע תכניות גמילה מתקדמות על ידי צוות עתיר ניסיון עם הצלחה של שנים בשיקום מכורים בכל סוגי ההתמכרויות. גמילה מסמים או מכל התמכרות אחרת היא ההתמחות שלנו. עזרו לנו להחזיר לחיים נורמליים ואף טובים את יקירכם.

  גמילה מסמים קלים נשמעת כמו דבר מזערי. הרי מה זה סמים קלים? אלכוהול, מריחואנה? קטן עלינו… אז זהו, ממש לא!!! איך אמרו לנו בצבא? מתחילים בספרינט ולאט לאט מגבירים את הקצב? ככה זה גם כשמדובר בסמים קלים. אין לנו תמרור (לפחות לא בהתחלה) שאומר לנו – תתעורר, אתה גולש במדרון תלול. במקרים רבים, ההנאה הרגעית של הג'וינט או כוס הבירה הופכת לתלות, אחת כזאת שללא עזרה מקצועית עלולה להתדרדר לדרך שמאד קשה לצאת ממנה… אבל, וזה אבל חשוב! אסור לומר נואש, יש אור בקצה המנהרה.

  גמילה מסמים קלים – גבולות מטושטשים

  מי קובע מה הם סמים קלים ומה קשים? כעיקרון, הדעה הרווחת אומרת שסמים קלים הם כאלו היוצרים תלות נפשית ופיזית מעטים. אנחנו לא קדושים מעונים ולא תשמעו אותנו אומרים "נו נו נו" על ניסיון קטן של בחינת גבולות כל עוד זה בגבול הטעם הטוב. יחד עם זאת, אנחנו כן מזהירים ואומרים, זה יוכל במהרה להפוך להרגל מבלי שתרגישו.

  קשה לשים את האצבע כאשר מדובר בקביעה של סמים אשר קשים יותר מאחרים ובהרבה מקרים ישנם הרבה חילוקי דעות. לדוגמא, לדעת רבים אלכוהול הוא דבר טריוויאלי, הרי מה זה כוסית פה וכוסית שם? אך מחקרים רבים קובעים כי אלכוהול הוא מהסמים הכי ממכרים וכמו כן הוא סם לכל דבר שתהליך הגמילה ממנו הוא אחד מהקשים ביותר. כמו כן, יש לקחת בחשבון שגם אם מדובר במקרים של גמילה מסמים קלים יש לקחת בחשבון שההתמכרות במהרה יכולה להתפתח לשימוש בסמים קשים יותר כגון הרואין וקוקאין.

  הקו הדק המפריד בין סמים "קלים" לסמים "קשים" לרוב בא לידי ביטוי בהשפעתו על תפקודו היומיומי של המשתמש בו. כאשר מישהו מוגדר מבחינה חברתית על ידי תדירות השימוש והתלות שלו בסמים זה לא משנה אם אלו סמים קלים או קשים יותר. כל סוג של התמכרות אשר באה על חשבון חיי החברה והמשפחה של אדם איננה עושה הבדל בין סמים קשים לקלים.

  כל סוג של התמכרות מצריכה עזרה מקצועית. גמילה מסמים קלים בזמן תוכל להציל חיים, הדרך למדרון יכולה להיות קצרה ביותר. 'מרכז אמיל – גמילה ושיקום' מסייע למכורים להתגבר על ההתמכרות שלהם ברגישות מרבית ובליווי אישי. אתם מוזמנים לפנות אל המומחים שלנו לייעוץ והכוונה איך לדאוג שביחד נצא לחיים חדשים, בריאים ואיכותיים יותר. אנחנו לעולם לא אומרים נואש.

  גמילה מסמים קשים הינה תהליך מורכב ולא פשוט, אך חשוב תמיד לזכור שהוא אפשרי. כמובן, כל אחד עושה את בחירותיו שלו, אולם, במקרים רבים, האדם העושה את הבחירה אינו מודע לכך שהוא נכנס למדרון חלקלק. התמכרויות מתחלקות לסוגים רבים: אלכוהול, סמים קלים וקשים, תרופות מרשם ומשככי כאבים, הימורים, מין ועוד. אפילו תופעה רווחת בקרב הדור הצעיר הינה התמכרות למשחקי מחשב וסלולר. בכל המקרים מדובר על הפעלה של מערכת החיזוק במוח. אותה מערכת של מסלולים עצביים אשר יוצרים תחושה מדומה של עונג אשר המוח מפרש כגירויים חיוביים. מתוך כך, המערכת "מאמצת" את תחושת העונג ונוצרת מוטיבציה לחזור ולצרוך את אותו הסם או ההתנהגות.

  ההבדלים בין גמילה מסמים קשים לסמים קלים

  בתפיסה המקובלת ישנה אבחנה על בסיס שלושה סממנים:

  • מהירות ההתמכרות לסם.
  • הנזק אשר גורם הסם לאדם.
  • האם ההתמכרות היא פיזית, נפשית או גם וגם?

  לרוב, סמים קשים ישפיעו גם על הגוף וגם על הנפש לאורך הזמן. להבדיל מהתמכרות להימורים לצורך העניין, התמכרות לסמים שיש בהם חומרים כימיים ישפיעו באופן ישיר גם על מצבו הפיזי של המכור. זה יוכל לבוא לידי ביטוי בשינויים קיצוניים במשקל, בהזנחה של האסתטיקה ואף בלבוש של האדם המכור. לצערנו, במדינת ישראל ישנו תחום לא ברור בהגדרה של סם קשה לעומת סם קל והאכיפה בעיקרה מתייחסת לאלו הסוחרים בו ולא לאלו המשתמשים בו. לכן, יש לאבחן כל מקרה לגופו – האם הבן אדם זקוק לגמילה מסמים קלים או גמילה מסמים קשים.

  בראש ובראשונה נאבחן את מצבו של המכור. נבין קודם כל האם ההתמכרות הינה פיזית או נפשית. במקרים של התמכרות פיזית נדאג בתחילה שהגוף יהיה נקי מסמים. במקרים קיצוניים מסוימים יהיה הכרחי שהדבר יתבצע תחת פיקוח רפואי באשפוז. רק אז נפנה לתהליך הגמילה הנפשי. תהליך זה הינו מורכב יותר, שכן אנו נעזור למכור להבין שחייו אינם כשל חייו של בן אדם רגיל מן הישוב ועליו ללמוד כיצד יהיה עליו להתמודד עם סיטואציות בחייו שעד כה הוא נעזר בסמים על מנת לתפקד.

  יש מי שיעזור לכם להתמודד

  עם ניסיון של למעלה מ – 12 שנים, צוות מנוסה ואווירה נעימה ומשותפת, 'מרכז אמיל – גמילה ושיקום' מציע את דרכי הטיפול החדשניות והטובות ביותר, ובאנונימיות מלאה, על מנת לעזור למכורים לחזור לשגרת חיים נורמטיבית ואיכותית. אל תהססו לפנות אלינו, אם מדובר בכם או באדם קרוב אליכם. ביחד נצלח את ההתמכרות.

  מי צריך לשקול ללכת לתכנית גמילה?

  מיתוס נפוץ הוא לחשוב שרק אנשים שהגיעו ל"תחתית התהום" צריכים להתחיל בתכנית גמילה מסמים. אולם, גם אנשים עם התמכרות קלה יוכלו להפיק ממנה תועלת. הרעיון של להגיע לתחתית התהום בשביל להתחיל הוא פשוט לא נכון, למעשה, קטיעת ההתמכרות בהתחלתה יכולה להציל חיים ו"תחתית התהום" הוא מושג משתנה עם התפתחות ההתמכרות כאשר בכל פעם הנפילה היא כואבת ומסוכנת יותר.

  התנסות בסמים רק פעם אחת לאו דווקא מעידה על התמכרות, אך מהצד השני, שימוש של כמה פעמים בודדות עלולה לדרדר את האדם להתמכרות חמורה אשר תצריך תכנית גמילה.

  לחזור לחיים כפי שהכרנו לפני

  'מרכז אמיל – גמילה ושיקום' כשמו כן הוא. מאז שנת 2007 אנו ליווינו ואנו ממשיכים ללוות אלפי מכורים ועוזרים להם לחזור לאדם שהם היו לפני ההתמכרות. ישנם אנשים אשר אנו רק "מזכירים" להם וישנם כאלו שאנחנו תרתי משמע מלמדים מחדש איך להתחיל לחיות נכון. הצוות המיומן, האווירה הקיבוצית הפסטורלית והניסיון שלנו ילוו אתכם או את יקיריכם יד ביד עד שיקומו המלא. פנו אלינו לייעוץ בכל שאלה. ויפה שעה אחת קודם.

  מכון גמילה ושיקום לנפגעי התמכרויות "מרכז אמיל" בנתניה מעניק טיפול באשפוז מלא. המכון משלב תהליך ראשוני של גמילה פיזית מסמים ותרופות מרשם, ושיקום ממושך יותר, נפשי-פסיכולוגי, אשר מתבצע על ידי צוות רב-מקצועי רחב, לנפגעי סמים, תרופות מרשם ואלכוהול. השיקום כולל אנשי צוות מקצועיים: רופא-נרקולוג, עובדת סוציאלית קלינית, אנשי טיפול ומדריכים חברתיים מוסמכים.

  שתפו את הפוסט עם חברים:

  בואו לעשות שינוי אצלנו

  דברו איתנו, גם אנחנו ההינו שם ויצאנו   שאלות נפוצות

   אתם שואלים - אנחנו עונים

   האם למכון הגמילה ישנו רישיון מתאים להפעלת המקום?

   מכון "מרכז אמיל" פועל תחת רישיון משולב של משרד הבריאות ומשרד הרווחה (רישיון מספר 16/7/11). הרישיון המשולב מאפשר טיפול בגמילה פיזית יחד עם שיקום פסיכו-סוציאלי מהתמכרות לסמים, אלכוהול או תרופות מרשם.

   האם מותר לבקר מטופלים בזמן שהותם במכון?

   קרובי משפחה מורשים לבקר את המטופלים השוהים במכון "מרכז אמיל" לתקופה ממושכת. הביקורים נערכים פעם בשבוע בלבד בימי שלישי בין השעות 14:00 ל-17:00 או בימי שבת בין השעות 13:00 ל-17:00. בכל מקרה, נערכים הביקורים בתיאום מראש עם הצוות הטיפולי.

   כמה זמן נמשך הטיפול?

   פרק הזמן המינימלי לטיפול במכון "מרכז אמיל" הינו חודש (30 יום). אנו ערוכים לקבל מטופל לכל תקופה, החל מחודש אחד ועד לחצי שנה (פרק זמן מקסימלי לטיפול). לכל מטופל מותאמת תוכנית טיפול אישית על-ידי הצוות הטיפולי. בבניית התוכנית נלקחים בחשבון שיקולים, כגון: מצבו הרפואי, ההתקדמות של המטופל, השינוי שחל בו, מידת מוכנותו להתמודד עם המציאות והיבטים טיפוליים נוספים.

   כמה עולה הטיפול במכון השיקום?

   תקופת הטיפול שונה אצל כל מטופל, ובהתאם לכך גם המחיר ותנאי התשלום. לכן, על מנת לברר את כל המידע הרלוונטי לגבי המחיר, ניתן להתקשר אלינו למספר הטלפון: 09-768-48-48 להגיע לפגישת היכרות ללא התחייבות.

   מי עובד במכון השיקום?

   במכון "מרכז אמיל", מועסק צוות רב מקצועי של אנשי מקצוע מסורים אשר מתמחים בטיפול בהתמכרויות. בין אנשי הצוות נמנים רופא נרקולוג, עובדת סוציאלית קלינית ומדריכים ומנחים טיפוליים אשר מקדישים את כל מרצם כדי לסייע לאנשים מכורים אשר זקוקים לעזרה. כל אנשי המקצוע נבחרו בקפידה והם בעלי ניסיון רב, הסמכה, ידע רחב וכמובן בעלי אישיות אכפתית וחמה.

   מתי יודעים שצריך מרכז גמילה מאלכוהול?

   ישנם שני שאלונים ידועים העוזרים לקבוע אם לאדם יש בעיית התמכרות לאלכוהול הדורשת מרכז גמילה להמשך טיפול:

   • CAGE – ראשי תיבות באנגלית לארבע שאלות שיכולות לעזור בקביעת רמת ההתמכרות. במידה ושתיים מהשאלות הללו נענות בחיוב ישנו יותר מסיכוי סביר לכך שהאדם מכור:
   • Cut down: האם האדם אי פעם הרגיש שהוא צריך לצמצם את היקף כמות השתייה שהוא צורך?
   • Annoyed: האם האדם מתעצבן כאשר שואלים אותו על הרגלי השתייה שלו?
   • Guilty: האם אותו אדם חש רגשות אשם לגבי הרגלי השתייה שלו?
   • Eye opener: האם הדבר הראשון שהוא רוצה לעשות כאשר הוא פוקח עיניים בבוקר זה לשתות?

   כאמור, אם שתי תשובות חיוביות זה דגל אדום. אך עם זאת, ישנם הנוטים לייחס חשיבות גדולה יותר לשאלה הרביעית.

   השאלון השני נקרא AUDIT-C ובו נשאלות שלוש שאלות לגבי התדירות והכמויות של האדם אשר צורך אלכוהול.

   1. כמה פעמים צרכת אלכוהול בשנה האחרונה?
   2. כמה משקאות המכילים אלכוהול צרכת ביום רגיל בו אין סיבה לשתות בשנה האחרונה?
   3. כמה פעמים שתית שישה משקאות או יותר בזה אחר זה בשנה האחרונה?

   לכל שאלה ארבע תשובות ולכל תשובה, בשקלול הניקוד נקבע האם יש חשש לאלכוהוליזם. על פי רוב הדעות השאלון השני מדויק יותר מהראשון.

   קידום אתרים בישראל קידום אתרים בישראל